Doğalgaz Sobası Nedir? Doğalgaz Sobası Fiyatları Ne Kadar?

Doğalgaz sobası, eskiden evlerde ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir sobadır. Doğalgaz sobası, doğalgaz sobası çeşitleri ve doğalgaz sobası fiyatları hakkındaki ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.
Kombi Fiyatları

Kombi Fiyatı Hesaplama
Hesaplanan fiyatlar tahmini fiyatlardır. Daha net kombi ücretleri için size en yakın kombi servisleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Kombi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Doğalgaz sobası geçmişte ısınma ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, yemek pişirme, çamaşır yıkama gibi çeşitli ihtiyaçlar için kullanılmaktaydı. Günümüzde kullanımı azalmış olsa da yinede kullanılmaya devam edilmektedir. 1802 yılında icat edilen bu soba zamanında benzerlerine göre kullanıcılarına çok fazla avantaj sağlaması nedeniyle yaygınlaştı ve günümüze kadar kullanılmaya devam etti. Günümüzde birçok farklı ihtiyacı karşılamak için kullanılan doğalgaz sobasını satın almak isteyen insanların en çok merak ettiği konular arasında doğalgaz sobası fiyatları da yer almaktadır. Doğalgaz sobasının fiyatları belirlenirken çeşitli faktörler göz önüne alınmaktadır. Bu durumda fiyatların değişiklik göstermesine neden olabiliyor.

Doğalgaz sobası genellikle küçük çaplı odaları, iş yerlerini ve çeşitli mekanların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Kullanımın kolay olması, maliyetinin düşük olması ve çevre kirliliğini bir nebzede olsa azaltması nedeniyle zamanında oldukça fazla kullanılmıştır ve hayla kullanılmaya devam etmektedir. Kömür ile ısınma ihtiyacını karşılayan sobalara göre birçok farklı avantajı vardır. Kömürlü sobalarla bir ortamı ısıtacağınız zaman kömür ya da benzeri şeyleri yakmanız gerekir. Bu kömürleri de her seferinde yakmak için bulunduğu ortamdan getirmeniz gerekir. Ayrıca kömürleri depolamak için bir mekana da sahip olmanız gerekir. Doğalgaz sobasında ısınma ihtiyacınızı karşılarken hiçbir şekilde kömür, odun gibi yanıcı maddelere gerek duyulmaz. Ayrıca herkes kolay bir şekilde doğalgaz sobasını yakabilir. Bu durumlarda kömürlü soba yerine doğalgaz sobasının tercih edilmesine neden olmuştur.

Doğalgaz Sobası Çeşitleri

Günümüzde de üretilmekte olan doğal sobaları hermetik ve uzun bacalı olmak üzere iki çeşidi vardır. Doğalgaz sobası çeşitleri hakkındaki ayrıntılı bilgiler şu şekildir.

Bacalı Doğalgaz Sobası

Bacalı doğalgaz sobası, yanan gaz sonucunda ortaya çıkan atık gazın baca yardımıyla atıldığı soba çeşididir. Kurulu olduğu ortamı bacası sayesinde daha fazla ısıtabilir. Bacalı doğalgaz kaç yılında üretildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak James Sharp, 1826 yılında bacalı doğalgaz sobasının patentini almıştır. Odun ve kömür sobasıyla aynı baca şekline sahip olan doğalgaz sobası, bacası sayesinde yanan atık gazı dışarı atmakta ve ortamı daha iyi bir şekilde ısıtmaktadır. Diğer soba türlerine göre zahmetsiz bir şekilde yanması ve kendi kendine ayarlanabilir özellikte olması sayesinde diğer soba türlerine göre bir adım daha öndedir.

Hermetik Doğalgaz Sobası

Hermentik doğalgaz sobası, bacalı doğalgaz sobasıyla aynı işlemi görmektedir. Ancak yanma sırasında oluşan ayık gaz filtreleme sistemi yardımıyla dışarıya direk olarak atılır ve hiçbir şekilde birikme oluşmaz. Bu durumda da hava kirliğini ve çevre kirliliğini daha az etkilemesine ve çevre dostu olmasına neden olur.

Doğalgaz Sobasının Isıtma Menzili Ne Kadardır?

Doğalgaz sobaları kullanmış olduğu gücün boyuna göre ısıtma menzilleri değişiklik göstermektedir. Genellikle 3.000 kcal/h enerji kapasitesine sahip olan doğalgaz sobaları kullanılmaktadır ve bu sobalar 5 – 10 metrekare bir odayı ısıtabilir. 8.000 kcal/h enerji kapasitesine sahip olan doğalgaz sobası 10 – 20 metrekarelik bir alanı ısıtabilir. 10.500 kcal/h enerji kapasitesine sahip olan doğalgaz sobası ise 20 – 35 metre karelik bir alanı yeterli seviyelerde ısıtabilir.

Doğalgaz Sobası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğalgaz sobası alırken dikkat edilmesi gereken birçok farklı etken yer almaktadır. Bu etkenleri göz önüne alarak fiyat performans oranı yüksek olan doğalgaz sobasını seçebilirsiniz. Bu şekilde en az yakıt gideriyle ısınma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Doğalgaz sobası seçilirken şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Doğalgaz sobasının ısıtacağı ortamın kaç metrekareden oluştuğunu bilmelisiniz ve ona göre kcal/h kapasitesine göre soba almalısınız.
  • Doğalgaz sobasının emniyet sistemine sahip olması gerekir. Emniyet sistemi olmayan doğalgaz sobasını hiçbir şekilde almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü olası bir olumsuzlukta doğalgaz sobasının ateşlemeyi otomatik olarak durdurması gerekir.
  • Doğalgaz sobasını hangi odaya kuracağınıza göre hermetik ya da bacalı çeşidini seçmenlisiniz. Örneğin yatak odanıza doğalgaz sobası kuracaksanız bu sobanın hermetik olmasına dikkat etmelisiniz.

Doğalgaz Sobası Fiyatları Ne Kadardır?

Doğalgaz Sobası Fiyatları birçok farklı etkenden dolayı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sizlere kesin rakamlar veremeyiz. Doğalgaz sobası fiyatları belirlenirken sobanın markası, hermetik mi bacalı mı olduğu, kcal/h kapasitesinin ne kadar olduğu gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Ayrıca sobayı satan firmanın popülaritesi, güncel döviz kuru gibi birçok durumda fiyatların belirlenmesindeki yardımcı etkenlerdir.

Ayrıca Kontrol Edin

Ucuz Kombi

Kombi sistemi ile sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayabilmek için kombi almak isteyen bireylere yardımcı olabilmek için Ucuz Kombi adında bir liste hazırladık. Listemizde Ucuz kombi markalarını, kombilerin özelliklerini ve satış fiyatlarını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir