Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Isınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için ev, iş yeri gibi çeşitli mekânlarda ve ortamlarda kullanılan ısıtma cihazıdır. Kombi çeşitleri ve kombi hakkındaki ayrıntılı bilgileri öğrenebilmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.
Kombi Fiyatları

Kombi Fiyatı Hesaplama
Hesaplanan fiyatlar tahmini fiyatlardır. Daha net kombi ücretleri için size en yakın kombi servisleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Kombi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Ev, iş yeri, okul, hastane gibi birçok farklı ortamın ve mekânın ısınma ihtiyacını karşılayabilmek, sıcak su ihtiyacını giderebilmek için kullanılan ısıtma sistemine kombi adı verilmektedir. Kombiler sıcak su ve ısınma ihtiyacını doğalgaz yardımıyla karşılanmaktadır. Kombiler diğer ısıtma sistemlerine göre birçok farklı avantajlı özelliğe sahiptirler. Bu nedenle günümüzde insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen ısınma sistemlerinden biri haline gelmiştir.

Ancak kombi sistemi ile ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak istiyorsanız Kombi Çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Çünkü sizin için en uygun olan kombi çeşidini seçmediğinizde hem ısınma giderleri açısından fazla ücret ödeyebilirsiniz. Hem de yeterli seviyelerde ısınma ihtiyacınızı ve sıcak su ihtiyacınızı karşılayamayabilirsiniz. Bu nedenle sizlere Kombi çeşitli hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Kombilerin Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Isınma sistemlerinde kullanılan kombiler, birçok farklı nedenden dolayı tercih edilmektedir. Kombilerin tercih edilme nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Kombiler, diğer ısınma sistemlerine göre daha kolay kontrol edilmektedir.
 • Isıtma sisteminiz kombi ise, istediğiniz herhangi bir odayı ya da tek bir mekanını ısıtabilirsiniz.
 • Merkezi ısıtma sistemlerinin aksini kendinize özel olarak sıcaklık seviyesi belirleyebilir ve ona göre ısınma ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Kombi sisteminde hem sıcak suyu ihtiyacınızı hem de ısınma ihtiyacınızı birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.
 • Doğalgaz ile çalışmaktadır ve depolama gibi bir derdiniz olmaz.
 • Duvara monte edildiği için alanınızı daraltmaz ve az yer kaplar.
 • Kapıcı, ya da kazan için çalışan bir insana gerek yoktur.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Kombiyle ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak isteyen bireylerin kullanacağı kombi çeşitleri oldukça önemlidir. Çünkü kombi çeşitleri hem ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarınızı hem de ısınma için harcayacağınız doğalgaz faturasını etkilemektedir. Bu nedenle ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir kombi seçmeniz sizler için daha iyi olacaktır. Size uygun olan kombiyi seçebilmek için kombi çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız iyi olacaktır. Kombi çeşitleri;

 • Bacalı
 • Konvansiyonel (Hermetik)
 • Yoğuşmalı
 • Elektrikli Kombiler olmaz üzere dörde ayrılmaktadır.

Bacalı Kombi

Bacalı kombi, ısınma sisteminde doğalgazın ateşlenmesi için gerekli olan oksijeni ortamdaki havadan alır. Yanma sonucunda ortaya çıkan kirli hava ve duman baca yardımıyla dışarı çıkar. Bu kombi çeşidinde baca bakımı ve kombinin takılı olduğu ortamının havalandırılması oldukça önemlidir. Çünkü baca bakımı ve ortamının havalandırılması gerçekleştirilmediğinde zehirlenmeler ortaya çıkabilir. Bacalı kombilerin diğer bir dezavantajlarından biri de fırtınalı havalarda, kombinin yanması sonuncunda ortaya çıkan kirli havanın geri içeri girmesidir. Hem dezavantajları nedeniyle hem de hava kirliliğine neden olmasından dolayı Kombi çeşitleri arasında en az tercih edilen kombilerdir.

Konvansiyonel (Hermetik) Kombiler

Hermetik kombiler, yanma için gereken ateşlemenin fan kiti sayesinde dışarıdan oksijenin alınmasıyla bu şekilde yanmanın gerçekleşti kombilerdir. Ateşleme sonucunda ortaya çıkan kirli hava yine bu fan kiti sayesinde dışarı atılmaktadır. Hermetik kombiler bina bacasına monte edilmezler. Bu nedenle bu kombilerin kendine ait bacaları vardır ve kirli hava bu bacalardan dışarı atılır.

Kombi çeşitleri arasında yer alan Hermetik kombiler, bina bacasına bağlanmaması ve kendine özel bacası olması nedeniyle, binalarında baca olmayan insanların başvurabileceği bir kombi türüdür. Bacalı kombi siteminde fırtınalı havalarda ortaya çıkan kirli havanın geri içeri girmesi durumu Hermetik kombilerde söz konusu değildir. Çünkü kirli havanın geri içeri girmesini engelleyen bir emniyet sistemi yer almaktadır. Günümüzde de en çok tercih edilen kombi türleri genellikle Konvansiyonel kombilerdir.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı kombi, kombinin bacasındaki gazı yoğuşturarak baca gazından kaybedilen ısının geri kazanılması için tasarlanmış kombilerdir. Bu kombiler yanma sonrasında ortaya çıkan kirli havayı hemen dışarı atmazlar. Çünkü kendi içlerinde kirli havayı muhafaza eder ve sıcaklığından yararlanmaktadır. Bu nedenle yoğuşmalı kombiler hem ısı hem de yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bu şekilde daha az maliyetle hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olur. Ayrıca daha az doğalgaz kullanımına yardımcı olacağı için çevre kirliliğinin bir nebze olsun önüne geçilebilir.

Elektrikli Kombi

Elektrikli kombi siteminde yer alan elektrikli ısıtıcılar sayesinde yanma sonucunda ortaya kirli hava çıkmaz. Bu nedenle kombi bacasına gerek yoktur. Ancak elektrikli kombilerin kombi çeşitleri arasında yakıt maliyeti en yüksek olan kombilerdir. Fakat zehirlenme gibi olumsuz sorunlara yol açmaz ve çevre kirliliğinin önüne geçer.

 

Ayrıca Kontrol Edin

Doğalgaz Sobası Nedir? Doğalgaz Sobası Fiyatları Ne Kadar?

Doğalgaz sobası, eskiden evlerde ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir sobadır. Doğalgaz sobası, doğalgaz sobası çeşitleri ve doğalgaz sobası fiyatları hakkındaki ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir