Şofben Nedir? Şofben Fiyatları Ne Kadar?

Şofben sıcak su ihtiyacını giderebilmek için geliştirilmiş olan ve anında sıcak su üretebilen bir cihazdır. Şebeke suyuna bağlanarak gelen suyu çeşitli yöntemlerle ısıtarak sıcak su haline getirir. Şofben Fiyatları ve Şofbenler hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.
Kombi Fiyatları

Kombi Fiyatı Hesaplama
Hesaplanan fiyatlar tahmini fiyatlardır. Daha net kombi ücretleri için size en yakın kombi servisleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Kombi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak ister misiniz?

Genellikle elektrik ve gaz ile çalışan Şofben, şebeke suyundan gelen soğuk suyu kendi içerisinde çeşitli şekillerde ısıtarak sıcak suya dönüştürmektedir. Evlerde, iş yerlerinde, otellerde gibi birçok farklı mekânda mutfak ve banyoda sıcak su elde etmek için kullanılmaktadır. Şofben il sıcak su elde etmek isteyen insanlar bu sistemi satın alırken bazı konularda bilgi sahibi olmak isterler. Bu sorular arasında Şofben Neden Kullanılır? Şofben Çeşitleri Nelerdir? Şofben Fiyatları Ne Kadardır? gibi sorular yer almaktadır. Bu soruların cevaplarına makalemizin devamından ulaşabilirsiniz.

Şofben Neden Kullanılmaktadır?

Günümüzde ısınma ve sıcak su ihtiyacı genellikle doğalgaz ile çalışan kombilerle giderilmektedir. Ancak ülkemizde çeşitli köy, kasaba ve vilayetlerde henüz doğalgaz sistemi yer almamaktadır. Bu durumda insanları ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını gidermek için çeşitli yöntemler aramaya yönlendirmiştir. İnsanlar ısınma ihtiyaçlarını genellikle soba ya da kömürlü kalorifer sistemiyle gerçekleştirmektedirler. Sıcak su ihtiyacını da genellikle şofben ile giderilmektedir.

Şofben Çeşitleri Nelerdir?

Şofbenlerin Hermetik ve Bacalı olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Hermetik Şofben ve Bacalı Şofben hakkındaki ayrıntılı bilgiler şu şekildedir.

Hermetik Şofben

Hermetik Şofben, günümüzde doğalgaz, elektrik ya da LPG ile çalışmaktadır. Bu tür şofbenler oksijeni ortamdan almak yerine dışarıdan temiz hava alırılar. Yanma sonucunda ortaya çıkan kirli havayı ya da atık gazı hava akım borusu ile dışarı atarlar. Şofben çeşitleri arasında en çok tercih edilen şofben türüdür. Bunun en önemli nedenlerinden biri de Emniyet sistemi sayesinde kullanıcısına sorun çıkarma olasılığın çok küçük olmasıdır. Hermetik Şofben Fiyatları da bu şofbenlerinin tercih edilmesindeki diğer bir nedendir.

Hermetik şofben suyu ısıtmak için çalıştırıldığında ilk olarak sahip olduğu komponenetlerin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Çalıştığında sıcak su 10 ya da 15 saniye sonra çeşmeden ya da diğer yerlerden akmaya başlar. Ancak bazı durumlarda bu 10 – 15 saniyelik gecikmeyi istemeyen insanlar olabilir. Bu durumda lavabonuzun altına ya da mutfakta herhangi bir yere termosifon takarak sıcak suyu depolayabilirsiniz.

Bacalı Şofben

Bacalı Şofben, adından da anlayacağınız üzere sıcak suyu üretebilmek için bacaların kullanıldığı bir şofbendir. Bu şofbenin çalışa bilmesi için bulunduğu ortamda bir hava olması gerekir. Genellikle banyoya monte edilir. Ancak banyoda baca çıkışı olmalıdır ve bu bacaların standartlara uygun olması gerekir. Fakat banyonuz küçükse ve banyonuzda yeterli hava olmadığı durumlarda ya da banyoda yer alan baca, standartlara uygun değilse Bacalı Şofben uygun olacak bir yere de monte edilebilir. Soğuk suyun ısıtılması için gereken yanma işlemi sonucunda ortaya çıkan atık gaz şofbenin bacası ile dışarı atılır. Bu nedenle şofbenin baca çekişi ve temizliği oldukça önemlidir. Aksi taktirde ortaya çıkan atık gaz bacadan dışarı atılamaz ve ciddi problemlere yol açabilir. Ayrıca şofbenin bacası çelik olmaz zorundadır. Şofben banyoya monte edilmişse, banyo duş alırken havalandırma camını kesinlikle açık bırakmanız gerekmektedir. Bu nedenle Hermetik Şofbenlere göre daha az tercih edilmektedir.

Şofben Fiyatları

Şofben fiyatları hakkında sizlere kesin rakamlar vermemiz şuan için neredeyse imkansızdır. Çünkü şofben fiyatları belirlenirken, şofbenin markası, şofbenin türü, boyutu, verimi, LPG ile mi yoksa Doğalgaz ile mi çalıştığı gibi birçok farklı faktör göz önüne alınır. Bu durumlarda şofbenden şofbene değişiklik göstereceği için şofben fiyatlarının değişmemesi imkânsızdır. Ayrıca ekonomik koşullarının getirdiği döviz kurundaki değişimlerde şofbenlerinin fiyatlarını etkilemektedir. Çünkü Şofbenlerin üretildiği malzemeler ya da direk şofbenlerin kendisi yurt dışından temin edilmektedir. Bu durumda fiyatların sürekli olarak değişmesine neden olmaktadır.

Şofben fiyatları hakkında kesin ve ayrıntılı bilgileri öğrenmek istiyorsanız şofben satışı ve montajı yapan firmaları ziyaret etmelisiniz. Bu şekilde hem şofbenler hakkındaki ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz hem de şofbenlerinin fiyatları hakkında bilgiler alabilirsiniz. Kampanyalar varsa onlardan yararlanarak sizin için en uygun olan şofbeni seçebilirsiniz. Buna ek olarak hespiburada, trendyol, cimri, akakce gibi çeşitli internet sitelerinde de şofben satışı gerçekleştirilmektedir. Bu siteleri ziyaret ederek de şofben fiyatları hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. Ya da satın almak istediğini şofbenin markasının da bir internet sitesi vardır. Bu internet sitesine girerek Şofben fiyatları hakkındaki en kesin ve en doğru fiyatları öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Kontrol Edin

Doğalgaz Sobası Nedir? Doğalgaz Sobası Fiyatları Ne Kadar?

Doğalgaz sobası, eskiden evlerde ısınma ihtiyacını karşılamak için kullanılan bir sobadır. Doğalgaz sobası, doğalgaz sobası çeşitleri ve doğalgaz sobası fiyatları hakkındaki ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir